پروتز سینه

پروتز سینه

پروتز سینه چیست

پروتز سینه نوعی پروتز طبی است که درداخل سینه زنان قرار می گیرد تا شکل و فرم زیباتری به سینه زنان بدهد با این روش پزشک ججم سینه راافزایش داده و یا آن رابازسازی می کند. پروتز های سینه می تواند از جنس سیلیکون، آب نمک یا مواد دیگری باشد.

 

 

پروتز سینه

 

 

 

پروتز سینه یکی از روش هایی است که برای بزرگترکردن و خوش فرم تر کردن سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد.امروزه این جراحی سینه طرفداران زیادی پیدا کرده است .

 

 

پروتزهای سینه درکجا بدن فرد قرار می گیرد

پروتز معمولا در زیرعضلات و یا روی عضلات قرار می گیرد. با توجه به آناتومی بدن خودتان ومعاینه توسط پزشک متخصص وهمچنین سلیقه شخصی خودتان می توانید تصمیم بگیرید که پروتز زیرعضلات قرار بگیرند یا روی عضلات.

 

 

 

زمان مناسب قرار دادن پروتز سینه در بدن

بیشتر زنان قبل از هر اقدامی در مورد گذاشتن پروتز  قبل و یا بعد از بچه دار شدن سوالاتی می پرسند که کدام یک برای قرار داد ن پروتز سینه بهتر است انتخاب هریک به خود بیمار بستگی دارد زیرا انجام جراحی سینه قبل وبعد از بچه دار شدن نیز امکان پذیر است.

 

 

 

زمان قرار دادن پروتز سینه

 

 

 

بیشتر متقاضیان انجام جراحی سینه قبل از بچه دار شدن  این جراحی را انجام داده اند مشکلی همبرای  شیردهی آنان به وجود نیامده است. زیرا  برشی که در این جراحی  استفاده می شود بسیارکوچک است و به غده های شیری اطراف سینه فرد آسیبی وارد نمی شود.

انواع مختلف پروتز سینه

پروتزهای آب نمکی

پروتزهای آب نمکی معمولابه شکل  گرد و مدور است و مواد داخل آن از محلول آب نمک (سالین) استریل  پر شده است این محلول به طور طبیعی در بدن  همه افراد وجود دارد.

 

این پروتز اگر به هر دیلی پاره شود تخت و صاف می‌شود و مایع آن طی فرایندی طبیعی جذب بدن خود می‌شود.  این پروتز برای افراد ۱۸ سال به بالا انجام می شود.

 

 

پروتزهای سیلیکونی

پروتزهای سیلیکونی که به شکل گرد و مملو از ژل چسبنده‌ با ظاهر طبیعی است در بدن شما هیچ ناراحتی به وجود نمی اورد. پروتز سیلیکونی اگر به هر دلیلی پاره شود در صورت پاره شدن از بین نمی‌رود ودربدن فرد باقی می ماند .

 

برای این جراحی بیمارباید  دست‌ کم ۲۲ سال داشته باشد تا بتواند از این نوع پروتزها برای بزرگ کردن سینه استفاده کرد.

 

 

 

پروتز سینه سیلیکونی

 

 

پروتزهای ژل شکل دهنده

پروتزهای ژل شکل دهنده با سیلیکونی با قدرت چسبندگی بسیار بالا و شکلی متناسب بدن فرد ساخته شده است به کمک این پروتزها بعد از جراحی فرد به زمان استراحت و بهبود کمتری نیاز دارد و عوارض کمتری بعد ازجراحی برای بیمار بروز می‌یابد. البته بیماران جوان‌تر از ۲۲ سال نمی‌توانند از جراحی پروتزسیلیکونی استفاده کنند.

 

 

 

افراد مناسب برای پروتز سینه

-افرادی که قصد دارندجراحی سینه انجام دهند بهتر است افرادی غیرسیگاری و سالمی باشند تا پوست آنها  خاصیت ارتجاعی خوبی داشته باشد.

-بزرگ کردن سینه هایی که به طور طبیعی کوچک است

-کسانی که می خواهند فرم و سایزسینه را پس از بارداری، شیردهی یا کاهش وزن ترمیم دهند.

-کسانی که سینه های  نامتقارن دارند.

– افرادی که به هر دلیل نیاز به ترمیم سینه پس از عمل جراحی دارند.

 

 

عوارض احتمالی جراحی سینه چیست

می توان گفت جراحی سینه ازجراحی های ایمن است، اما باید مطمئن شد که این جراحی به دست جراح باتجربه و ماهر انجام شود،  با این حال  هماند  همه جراحی ها برخی عوارض را به همراه دارد و این جراحی می تواند اثرات جانبی برای فرد به همراه داشته باشد.

 

 

پروتز سینه و سرطان سینه

در مطالعاتی که در سالهای اخیرنشان داده شده است هیچ گونه  ارتباطی بین پروتز و ایجاد سرطان سینه، برای بیماران دیده نشده است. در حال حاضر هیچ مدرک قطعی  که نشان دهنده  رابطه بین پروتز سینه و سرطان  وجود ندارد. تنها ارتباط آن در این است که اگر فردی دچار سرطان سینه باشد ممکن است به وجود پروتز دیرتر بیماری او تشخیص داده شود.

 

 

 

پروتز سینه و سرطان

 

 

نکاتی که قبل از کاشت پروتز سینه باید به ان توجه کرد

عوامل متعددی هستند که باید قبل از اینکه  تصمیم به انجام جراحی سینه داشته باشید باید به ان توجه کنید در اینجا به برخی از نکاتی که باید قبل از کاشت پروتز  به آن‌ها اشاره شده است دقت کنید.

 

 

-این را بدانید  پروتز سینهای که در بدن شما قرار می گیرد مادام العمر نیستند؛ پروتزهایی که با جراحی سینه در بدن خود قرار دارد ممکن است بعد از مدتی لازم شود که از بدن شما خارج شود.

 

 

– با مرور زمان وبا گذشت زمان از عمر پروتز ، احتمال رخ دادن مشکلات و عوارض جانبی در بدن فرد وجود دارد.زیرا ممکن است این پروتز تغییراتی در سینه فرد به وجود آورد که از لحاظ ظاهر نامطلوب جلوه دهد، ویا ممکن است تغییرات غیر قابل برگشتی در بدن فرد ایجاد شود.

 

 

 

 

امادگی برای پروتز سینه

 

 

 

-اگر تمایل دارید در سینه خود پروتز بگذارید باید تا آخر عمر به این عضو توجه داشته باشید  و هرگونه تغییرات  غیرطبیعی را با پزشک خود درمیان بگذارید.

-اگرشما از یروتز سیلیکونی برای کاشت استفاده می کنید ، باید به شکل دوره‌ای MRI  انجام دهید تا ازبروز هرگونه مشکلی آگاه شوید

 

حاملگی برای زنانی که پروتز سینه دارند

حاملگی برای فردی که جراحی سینه دارد بلامانع است  وهمان گونه که در بالا به آن اشاره شد بافت‌ های سینه درافرادی که پروتزدارند طی بارداری بزرگ شده و پوست نیز کشیده می ‌شود و بعد از حاملگی و پایان شیردهی بافت سینه کوچک و جمع خواهد شد.

اما با این حال نمی توان گفت چه تغییراتی درپروتز سینه رخ خواهد داد ولی حجم پروتز طی بارداری و شیردهی به همان اندازه باقی خواهد ماند.

 

بازسازی سینه با پروتز سینه

جراحی بازسازی سینه که می توان گفت بخشی از درمان سرطان سینه است .  بسیار از افراد ممکن است برای درمان سرطان سینه خود را از دست بدهند  این افراد با انجام جراحی سینه می توانند به ترمیم و باسازی سینه خود بپردازند .

 

 

هزینه پروتز سینه

 

هزینه پروتز سینه چقدر است ؟

هزینه پروتز  به عوامل مختلفی بستگی دارد این عوامل شامل تجربه ومهارت پزشک ، وضیعت بیمار ،  نوع پروتزی که مورد استفاده قرار می گیرد واین نکته نیز قابل ذکر است که به دلیل اینکه عمل پروتز سینه یک عمل زیبایی است ، بیمه از آن پشتیبانی نمی کند.

رنگ پروتز سینه

از جمله دغدغه‌های افرادی که قصد انجام عمل جراحی پروتز سینه را دارند این است که رنگ پروتزهای سینه مصنوعی تا حد ممکن به رنگ طبیعی پوست‌شان نزدیک باشد.

 

اگر چه تولید‌کنندگان پروتز تمام تلاش خود را برای ساخت پروتزهای نزدیک به رنگ پوست انجام می‌دهند و حتی تهیه‌ی پروتز سفارشی به درخواست مشتری را هم در دستور کار خود قرار داده‌اند، با این‌همه معمولا اندکی تفاوت رنگ میان پوست طبیعی بدن و پوسته پروتزهای سینه وجود دارد.

 

 

 

 

 

 دوام پروتز سینه چقدر است

پروتزهای سینه از دوام زیادی برخوردار هستند اما این پروتزها دوام همیشگی برای شما ندارد و به‌مرور زمان و با گذشت زمان از جراحی فرسوده می‌شوند. زیرا با گذشت زمان پوسته‌ی خارجی پروتز سینه کهنه و نازک شده و درنهایت از بین می‌رود.

در برخی افراد این فرسودگی زودتر اتفاق می افتد مانند خانم‌های ورزشکار به‌خصوص مربی‌های ایروبیک، دوندگان ماراتن، سوارکاران  نسبت به زنان دیگر پروتز دوام کمتری دارد،این افرادبیشتر دچار فرسودگی و پاره‌شدن پروتز سینه می‌شوند. به همین دلیل درصورتی‌که جراحی پروتز انجام داده‌اید، لازم است ۱۰ تا ۱۵ سال بعد از جراحی دوباره آن را تکرار کنند و در صورت نیاز و به تشخیص پزشک، هر چند یک بار سونوگرافی انجام دهید.

 

 

 

 

پروتز سینه چیست

 

 

در پروتز سینه چه نوع برش هایی وجود دارد؟

به طور کلی سه نوع برش اصلی در جراحی پروتز برای جاگذاری کردن پروتز  وجود دارد.  برش زیرسینه ای، در زیر سینه، در قسمت چین زیر سینه ای برش ها برای شما ایجاد می شود. طول برش حدود 3-5 سانتیمتر است.

یک روش برش نزدیک پوست تیره نوک سینه فرد می باشد که این برش بیشتر در اطراف و دور لبه ی آن ایجاد می شود.در مورد این برش باید گفت که این نوع برش توسط هیچ، چین پوستی پوشیده نمی شود و جای زخم در این برش می تواند در هنگام شیر دادن برای فرد مشکل ایجاد کند.

 

روش دیگر برشی است که روی یکی از خطوط چین زیر بغل ایجاد می شود؛ این برشبه ندرت توسط پزشکان استفاده می شود چون پیدا کردن مکان مناسب برای پروتزدر بعضی بیماران سخت است و ممکن است بعد از جراحی برای بیمارن مشکلی بوجود آید.

 

 

 

در چه مواردی از پروتز سینه استفاده می شود؟

  • تمایل فرد برای بزرگ کردن اندازه سینه
  • اصلاح ناهنجاری مادرزادی سینه که در آن یک یاهر دو سینه رشد کافی نداشته اند
  • اصلاح تفاوت اندازه سینه ها
  • اصلاح کاهش سایز سینه به دنبال حاملگی ، شیردهی یا کاهش وزن شدید
  • برای بازسازی سینه به دنبال جراحی مانند سرطان سینه یا تروما

 

 

 

موارد منع انجام جراحی پروتز سینه کدامند؟

  • زنانی که سرطان سینه درمان نشده یا ضایع پیش بد خیم دارند.
  • در صورت وجود عفونت فعال در نقطه ای از بدن
  • افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند افرادی که تحت شیمی درمانی یا درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی قرارمی گیرند.
  • افرادی که دچار اختلال انعقادی و اختلال در ترمیم زخم می باشند.
  • افراد زیر سن 18 سال در صورتی که هدف از عمل جراحی پروتز سینه،زیبایی باشد.

 

 

 

 

 

 

 

دلایل انجام جراحی پروتز سینه

فرم سینه ها در خانم ها به دلایل مختلفی مانند  تغذیه ، ژنتیک، افزایش سن، بارداری و شیردهی، کاهش و افزایش وزن شدید و ابتلا به برخی از بیماری ها دچار تغییرات فراوانی می شود. این موارد باعث می شود تا سینه فرم خود را از دست داده و ظاهری ناخوشایند به خود بگیرد.

 

با افزایش سن و همچنین کاهش وزن، حجم چربی های دربافت سینه و حالت الاستیکی پوست سینه به مرور کاهش می یابد. همین امر سبب می شود تا خانم های زیادی اقدام به انجام جراحی پروتز سینه نمایند.

 

لازم به ذکر است خانم هایی که به دلیل ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان سینه، بخش و یا تمام حجم سینه خود را از دست داده اند، می توانند با انجام جراحی پروتز سینه، ظاهر سینه را بهبود بخشیده و بر اعتماد به نفس خود بیافزایند.

 

ماندگاری پروتز سینه

همان گونه که می  دانید پروتزهاي سينه ماندگاري دائمي ندارند و به مرور زمان فرسوده می شوند و از بين مي روند. پوسته خارجي پروتز به تدريج نازك و ضعيف می شود  و از بين مي رود. حتي كمتر پزشكي قادر به تشخيص اين نوع نشانه هاست.

البته این نکته را بدانید که بانوان ورزشكار، و مربيان در مقايسه با كساني كه تحرك كمتري دارند، بيشتر در معرض پارگي پروتز قزاز می گیرند. بنابراين لازم است كه در طول 10 تا 15 سال به پزشك معالج خود مراجعه كنيد و حتي در صورتي كه پزشك تشخيص داد، عمل سونوگرافي را به انجام برسانند.

 

 

 

 

 

 

 

 

نکاتی در رابطه با پروتز سینه

سن مناسب برای انجام پروتز سینه 18 سالگی به بالا می باشد.محل قرار گیری پروتز سینه در زیر عضلات و یا روی عضلات می باشد، که با توجه به آناتومی بدن و نظر فوق تخصص پلاستیک و سلیقه مراجعه کننده مشخص می شود.

 

 

 

نیمی از بیماران قبل از بارداری و دوران شیردهی تحت عمل قرار می گیرند و هیچ مشکلی در شیردهی ابراز نکرده اند، زیرا برش انجام شده کوچک است و پزشک سعی بر این دارد که میزان بهم ریختگی غدد شیری اطراف نیپل را حداقل ممکن برساند و پروتز در زیر بافت موثر شیردهی قرار می گیرد در نتیجه تغذیه کودک به راحتی انجام می شود.

 

 

عموما پروتزهای سینه که در زیر عضلات قرار می گیرند، تداخل کمتری در ماموگرافی ایجاد می کنند.
توصیه می شود استفاده ار هرنوع دارویی که حاوی آسپرین و ایبوپروفن، یا هرماده ای که منجر به کاهش وزن شود، حداقل دوهفته قبل از جراحی قطع شده و ویتامین هایی نظر ویتامین E حدود ده روز پیش از عمل استفاده نشود.

 

مدت بهبود بعد از عمل سینه بستگی به آناتومی بدن افراد مختلف متفاوت است اما بیشتر افراد پس از 1الی2 هفته قادر به انجام فعالیت های روزمره خود می باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا جراحی پروتز سینه عوارض دارد ؟

جراحی پروتز سینه ، خطرناک نمی باشد و با انجام آن خطری بیماران را تهدید نخواهد کرد  اما این جراحی نیز همانند دیگر جراحی ها عوارض جزئی هم چون تورم ، کبودی ، قرمزی و غیره دارد که به مرور زمان رفع می شود.

 

 

لازم به ذکر است صحت مطلب فوق زمانی نمایان است  که جراحی پروتز سینه ، به دست جراحی زبده و چیره دست انجام گیرد .در غیر این صورت و انجام جراحی پروتز سینه توسط جراحی بی تجربه امکان بروز خطراتی هم چون غیرقرینگی سینه ها ، بی حسی ، عفونت و غیره وجود دارد.

 

 

 

اهداف عمل پروتز سینه

افراد با انجام عمل پروتز سینه، می‌توانند به نتایج مطلوبی دست پیدا کنند که در اینجا به برخی موارد اشاره شده است.

-بزرگ کردن حجم سینه‌هایی که به صورت طبیعی کوچک هستند.

-برگشت شکل اولیه سینه پس از حاملگی، کاهش وزن و یا شیر دادن به نوزاد

– تقارن سینه زمانی که بر اثر گذشت زمان یا یک اتفاق سینه شکل متقارن خود را از دست می‌دهد

-بازیابی شکل اولیه سینه پس از جراحی

توجه داشته باشید که به طور کلی عمل‌های جراحی پلاستیک به دو دسته‌ی کلی عمل‌های بازیابی و عمل‌های زیبایی تقسیم می‌شوند.

جراحی بازیابی در حقیقت  بازسازی سینه که عموما پس از سرطان سینه انجام می‌شود در دسته‌ی اول قرار می‌گیرد، اما جراحی افزایش حجم سینه جزء جراحی‌های پلاستیک با هدف زیبایی قرار می‌گیرد. جالب است بدانید بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است ین عمل نقش بسزایی در بالا بردن اعتماد به نفس افراد داشته است و همچنین احساس آن‌ها را نسبت به جاذبه‌ی زنانه شان بهبود بخشیده است.

 

 

 

 

 

هزینه پروتز سینه

هزینه پروتز سینه به عوامل متفاوتی بستگی دارد این هزینه بیشتر شامل  جراح و دستمزد و نوع انتخابی پروتز سینه مربوط می شود، هزینه  در جراحی‌های زیبایی عامل مهمی محسوب می‌شود پس به طور کلی حق‌الزحمه جراح برای بزرگ کردن سینه به تجربه ایشان، نوع پروتز سینه مورد استفاده و موقعیت جغرافیایی مطب ایشان بستگی دارد بسیاری از جراحان پلاستیک هزینه پروتز سینه را قسط بندی می‌کنند.
هزینه پروتز سینه شامل موارد زیر می‌شود:
-حق الزحمه جراح هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
-هزینه بیهوشی یا بی‌حسی قیمت پروتز سینه
-تجویز دارو گن‌های مخصوص پس از جراحی
-آزمایش‌های پزشکی

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *