پروتز سینه و شیردهی

پروتز سینه وشیردهی

پروتز سینه و شیردهی

پروتز سینه و شیردهی موضوعی است که افراد قبل از جراحی سینه  در باره آن بسیار پرس وجو می کنند در این باره بیشتر متخصصان و جراحان سینه معتقدند که پروتز و شیردهی هیچ تاثیری بر شیردهی فرد  ندارد این سوالی است که همیشه توسط کسانی که می خواهند پروتز سینه را انجام دهند بسیار پرسیده می شود که آیا پروتز سینه بر شیردهی تاثیر می گذارد یا نه؟

پروتز سینه و شیردهی

همانگونه که گفته شد پروتز سینه و شیردهی برروی شیردهی تاثیر گذار نیست زیرا در جراحی سینه برای  پروتز سینه معمولا  جراح پروتز را در پشت نسج سینه و در بیشتر مواقع پشت عضله پستان فرد  قرار می دهد.بنابراین می توان گفت که پروتز سینه هیچ گونه ارتباطی با مجاری شیری فرد نخواهد داشت .

البته بهتر است این را بدانید که  که اگر همراه  با  انجام پروتزسینه عملی مانند لیفت سینه  نیز انجام شود درمجاری شیری فرد بعضی تغییرات  به وجود می آید که همین امر ممکن است باعث شود ۳۰ تا ۴۰ درصد شیردهی در زنان کاهش یابد .بنابراین  ممکن است در بعضی موارد در پروتز سینه و شیردهی با یکدیگر اختلال ایجاد شود.

پروتز سینه و شیردهی با هم مرتبط هستند

در ابن باره باید گفت که در هنگام انجام پروتز سینه و شیردهی پروتز سینه به تنهایی برروی شیر دهی فرد اثر نخواهد گذاشت اما در بعضی مواقع بافت سینه فردبسیار کوچک است و جراح مجبور است پروتز سینه  بر روی این بافت ها قرار دهد.همین کوچکی بافت سینه باعث کم شدن شیر مادر نیز است و چه قبل از پروتز چه بعد از پروتز شیر این گونه افراد کم خواهد بود و ربطی به عمل پروتز سینه ندارد.

 

 

پروتز سینه و بارداری

عمل پروتز سینه هیچ گونه خطری برای بارداری نخواهد داشت  اما  همان گونه که می دانید در دوره  بارداری تغییرات هورمونی  در بدن بیشتر زنان به خصوص در با فت سینه اتفاق می افتد ، که همین امر  موجب  تغییر دراندازه و شکل سینه های فرد خواهد شد.

 

 

پروتز سینه وبارداری

 

 

و حتی در برخی از خانم ها  این تغییرات تا مدتی بعد از بارداری نیز ادامه دارد چرا که ترشح شیر بعد از دوران بارداری وجود دارد .بنابراین اگر قصد عمل پروتز سینه را دارید تا جای ممکن آن را در دوران بارداری و شیردهی انجام ندهید.

افتادگی سینه ها  پس از دوران بارداری

پس از دوران  حاملگی پوست سینه در بیشتر افتاده و کشیده می شود که این  امربه دلیل غدد شیری وتغییرات هورمونی کاملا طبیعی و شایع است، اما در افرادی که پروتز سینه انجام شده است افتادگی سینه  به دلیل وزن پروتز نیز اتفاق می افتد و سینه ایتن افراد ها تا حدی زیادی افتادگی پیدا کند .

در صورتی که پس از دوران حاملگی و شیردهی ، سینه هایتان به حالت افتاده و بد فرم در آمد ، شما با انجام  جراحی لیفت سینه، یا جراحی لیفت و پروتز، سینه هایتان را خوش فرم و زیبا کنید .

برخی افرادی  که می خواهند انجام عمل پروتز سینه  انجام دهند از این موضوع ترس دارند که جراحی پروتز سینه و شیردهی با هم مرتبط است و ممکن است بران تاثیر بگذارد ،وبه دلیل این که  در سینه های این افراد  پروتزقرار گرفته است قادربه شیرده ای  نخواهند بود این یک تصورغلط می باشد ، زیرا با وجود قرار گبری پروتزدر داخل سینه  اما به بافت طبیعی و مجرای شیردهی در محل خودشان باقی می ماند وامکان شیر دهی بعد ازجراحی وجود خواهد داشت .

 

 

مشکلات پروتز سینه و شیردهی

 

 

پروتز سینه وشیردهی بیشتر به برش ایجاد شده در جراحی سینه بستگی دارد. برش در جراحی سینه بیشتر دردور هاله سینه، زیر سینه ویا زیربغل ایجاد می کنند که اگربرش را در دورهاله سینه ایجاد کنند ، ممکن است در برخی افراد چند مجرای شیری قطع شود که می تواند  بر میزان شیر دهی تاثیر گذار باشد.

بهترین محل قرار گیری پروتز سینه و شیردهی

بهترین محل قرار گیری پروتز سینه و شیردهی که در غد شیری اختلال ایجاد نکند  به عواملی مانند تشخیص پزشک ، فرم سینه فرد و هدف متقاضی ازعمل زیبایی سینه بستگی دارد ،اما برای زنان که قصد بارداری دارند پروتز سینه در عضلات سینه ، بهترین گزینه می باشد.

مشکلات  جراحی پروتز سینه و شیردهی

در برخی  از زنان  اگر ایمپلنت‌های سیلیکونی یا سالین در داخل سینه قرارگیرد  این امکان وجود دارد که حساسیت نوک سینه‌ها کمتر یا بیشتر ازحالت عادی برای شما شود.

تاثیر محل برش پروتزسینه و شیردهی

همان گونه که در بالا اشاره شد پروتز سینه و شیردهی به طور کلی به برشهایی که درهنگام پروتز سینه  ایجاد می شود بستگی دارد.اگر ین برشها به درستی انجام شود  تاثیری بر شیر دهی فرد نمی گذارد.

به طور کلی اینکه مادری بتواند بعد از پروتزسینه به نوزاد خود  شیردهد یا نه ،به نوع روش جراحی‌ ، نوع پروتز بستگی دارد؛ اما جراح شما باید برش ها به گونه ای انجام دهد  که با شیردهی زنان سازگار باشد. برش‌هایی که در قسمت زیر سینه و زیر بغل برای قرار دادن پروتز سینه  زده می شود ، مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد کرد اما اگر برش  لبخند مانند در اطراف هاله نوک سینه انجام شود مشکلاتی  در دوران بارداری برای فرد بوجود می آید.

 

 

 

 

در صورتی که قصد بارداری  بعد از پروتز سینه را دارید قبل ازعمل ازپزشکتان درمورد محل ایجاد برش سوال کنید ، اگر این برش در زیر سینه و روی چین افقی سینه انجام شود، آسیب کمتری به سینه وارد می کند.

تاثیر پروتز سینه و شیردهی

در مورد تاثیر پروتز سینه و شیردهی باید گفت که فردی که عمل پروتز سینه انجام داده تا زمانی که شیردهی را برای  نوزاد خود انجام ندهد نمی تواند بفهمد که آیا بافت و سلولهای شیرساز پستانش با عمل جراحی پروتز سینه، تحت تاثیر قرار گرفته است یا نه.

به این نکته توجه داشته باشید در صورت انجام پروتز سینه قبل  از بارداری حتما به پزشک نوزاد را از جراحی سینه مادر آگاه کنبد تا روند افزایش وزن نوزاد را به دقت تحت نظر داشته باشد تا اطمینان حاصل شود  که به اندازه کافی به نوزاد غذا می رسد.

نتیجه پروتز سینه و شیردهی

اگر جراحی سینه  شما به دلیل کوچک کردن سینه است این امکان وجود  دارد که  مشکلاتی در تأمین شیر کافی نوزاد  وجود خواهد داشت ،

به طور کلی اگر قصد بارداری دارید ومی خواهید جراحی پروتز سینه برای بزرگ سازی سینه انجام دهید و خودتان مب خواهید به نوزادتان شیر بدهید، توصیه می کنیم  جراحی را تا زمانی که آخرین نوزادتان را از شیر گرفتید، به تعویق بیندازید .

 

 

پروتز‌های سینه و بارداری

بیشتر پروتزهای سینه دارای پوسته سیلیکونی بسیار نرمی هستند  که با مواد سیلیکونی پر شده است. تعداد بسیاری از ابزار پزشکی از همین ماده غیرواکنشی ساخته شده‌اند.بنابراین می توان گفت که  پروتزهای سینه هیچ خطری برای یک بارداری طبیعی برای شما به وجود نخواهد آورد. در مجموع وجود پروتز در سینه‌ها در دوره بارداری مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. در طول بارداری سایز سینه معمولا افزایش می‌یابد ولی این اتفاق تاثیری روی پروتز نمی‌گذارد.

شیردهی بعد از پروتز سینه

همان طور که گفته شد درجراحی پروتز سینه و شیردهی برش های مختلفی را برای قرار گیری پروتز در داخل سینه فرد انجام می شود. اما این نکته را بدانیدکه هرچه برش ایجاد شده دور تر از هاله قهوه ای رنگ سینه باشد و به عبارتی برش در زیر بافت سینه ایجاد شود امکان شیردهی به طور قطع وجود خواهد داشت.

همچنین در صورتی که فشار پروتز سینه روی غدد شیرساز سینه کمتر باشد، شما شانس بیشتری برای شیردهی خواهید داشت. فشار بر هر غده ی بدن می‌ تواند موجب اختلال در عملکرد آن غده شود. در مورد غدد شیری نیز در هنگام جراحی پروتز سینه باید دقت شود که فشار زیادی بر این غدد وارد نیاید.

 

پروتز سینه وشیر دهی

 

شیردهی نیز در مورد پروتزهایی که خصوصا زیر عضله سینه گذاشته می‌شوند، هیچ اشکالی ایجاد نمی‌کنند؛ چرا که در انجام این اعمال به هیچ‌وجه وارد بافت سینه نمی‌شود و پروتز را پشت بافت سینه یا پشت عضله قفسه سینه قرار می‌گیرد.

 

بهترین نوع برش برای پروتز سینه و شیردهی

همان گونه که می دانید در جراحی پروتز سینه برش های مختلفی برای قرار دادن پروتز در داخل سینه فرد انجام می شود. به طور کلی می توان گفت هرچه برش ایجاد شده دور تر از هاله سینه باشد و به عبارتی برش در زیر بافت سینه شما باشد امکان شیردهی به طور قطع وجود خواهد داشت. در نتیجه بانوانی که قصد بارداری و شیردهی را دارند می بایست با جراح خود مشاوره لازم را داشته باشند

جلوگیری از مشکلات شیردهی پس از پروتز سینه

برای جلوگیری ازهر مشکلی قبل از انجام پروتز سینه، به جراح خود بگویید که در آینده قصد بارداری دارید ومی خواهید به کودک خود شیر دهید.

در این صورت جراح می تواند برای جلوگیری از مشکلات آتی، بهترین روش جراحی را به شما پیشنهاد دهد. حتی ممکن است پزشک بعد ازمعاینه جراحی پروتز سینه شما را تا بعد از بارداری و زایمان عقب بیاندازید.

شرایط خاص و نادر دیگری نیز وجود دارد که می تواند شیردهی با سینه عمل شده را دشوار تر کند. به طور کلی اطلاع دادن به جراح خود، می تواند نتایج غیر منتظره را تا حد فراوانی کاهش دهد.

 

پروتز سینه وشیردهی

تصور غلط در مورد پروتز سینه و شیردهی

برخی افراد که قصد انجام عمل پروتز سینه دارند این تصور را دارند  که در صورت جراحی پروتز سینه، چون در سینه هایشان پروتز گذاشته شده است  دیگر قادر به  شیر دهی به کودک خود نمی باشند و حتما پروتز سینه و شیردهی به یکدیگر مرتبط اند که این تصور غلطی است.

چون با اینکه در سینه پروتز جا گذاشته می شود اما  بافت طبیعی و مجرای شیردهی در محل خودشان باقی می مانند و امکان شیر دهی بعد از انجام این جراحی وجود خواهد داشت و پروتز سینه و شیردهی مشکلی برای یکدیگر ایجاد نخواهند کرد.

در عمل پروتز سینه،برشی دور هاله سینه، زیر سینه و یا زیر بغل فرد ایجاد می کنند که اگر برش را در دور هاله سینه ایجاد کنند ، ممکن است چند مجرای شیری قطع شود.

که همین امر  بر میزان شیر دهی تاثیر خواهد گذاشت و در اینصورت است که پروتز سینه و شیردهی با یکدیگر مشکل خواهند داشت.

 

هزینه پروتز سینه

یکی از سوالات متداول که قبل از جراحی پروتز سینه بسیار سوال می شود  هزینه پروتز سینه است. بهتر است قبل از این به هزینه جراحی توجه کنیداین نکته را در نظر بگیرید که استفاده از پروتز های نامرغوب مشکلات زیادی را برای شما به وجود می آورد بنابراین باید به فکر این بود که حتما از پروتز مرغوب استفاده کنید  و چون پروتز ها گونه های متفاوتی دارند در نتیجه هزینه پروتز سینه هم متفاوت خواهده بود.

 

البته این مورد هم قابل توجه است که مهارت متخصص پلاستیک که کار پروتز را انجام میدهد نیز بسیار مهم است و در هزینه تاثیر گذار است.

اگر متخصص پلاستیک در کار خود مهارت داشته باشد می تواند بدون گذاشتن کوچکترینجای اسکاری پروتز را قرار دهد و نهایت رضایت را برای شما داشته باشد. به طور کلی این نکته قابل ذکر است که در جراحی های زیبایی نباید به هزینه ها توجه کرد بلکه بیشترین مورد در این جراحی ها کیفیت کار است.

 

 

مراقبت های پس از انجام پروتز سینه

بهتر است پس از اینکه مرخص شد تا دو روز یک همراه داشته باشد که مراقبت های لازم راانجام دهد.

-پس از ۱۴ روز شخص می تواند تمامی فعالیت های خود را از سر بگیرد در نتیجه بهتر است در مدت ۱۴ روز استراحت کافی داشته باشد و تمامی توصیه های جراح سینه خود را رعایت نماید تا زخم ها سریع تر بهبود یابد ، روند بهبودی زخم های هر شخص با شخص دیگری متفاوت است .

 

 

 

 

-توصیه می شود در دوران نقاهت  تا سه هفته از خوابیدن به پهلو اجتناب نمایید وهمچنین به پشت نخوابیدن  بیمار پس از بزرگ کردن سینه ها به هیچ وجه نباید به روی شکم بخوابد .

-یکی از نکاتی که باعث می شود که پروتزها بهتر در جای خود قرار بگیرند ، استفاده از سوتین طبی است که جراح سینه به تمامی اشخاصی که عمل سینه را انجام داده اند توصیه می کند که به شکل مرتب تمام شبانه روز از این سوتین استفاده نمایند .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *