پروتز سینه و سرطان

پروتز سینه و سرطان

پروتز سینه و سرطان

 

پروتز سینه وسرطان از مواردی است که افراد در هنگام انجام جراحی سینه در مورد آن بسیار پرس وجو می کنند در مورد پروتزسینه وسرطان باید گفت که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد پروتزسینه و سرطان با هم ارتباط دارند.

پروتز سینه و سرطان

 

برعکس بیشتر مطالعات نشان می دهد که اخیرا زنانی که عمل پروتز سینه انجام داده اند نسبت به بانوان دیگر کمتر دچار سرطان سینه شده اند  . از مهمترین دلیل آن می تواند این باشد که بانوان بعد از انجام پروتز سینه  به طور منظم‌  معاينات و ماموگرافي  انجام می دهند.

 

پروتز سینه و سرطان و انجام ماموگرافی

بنابراین می توان گفت که انجام معاینات منظم تا چه حد درپیشگیری و تشخیص به موقع سرطان تاثیرگذار است .به همین دلیل توصیه می شود که بانوان از سن 30سالگی باید  سالی یک مرتبه برای معاینه نزد پزشک بروند .

پزشک به دقت فرد را معاینه می کند و می تواند کوچکترین توده هایی  را هم که منجر به سرطان سینه می شوند را تشخیص دهد.

اما  بانوان بعد از 40 سالگی هر  2 سال و بعد از 50 سالگی  باید سالی یکبار ماموگرافی انجام دهند تا در صورت وجود ضایعه ی بدخیم به موقع و قبل ازبزرگی  بیش از اندازه توده قابل   تشخیص باشد  .

برخی افراد نگران اشعه ماموگرافی هستند در این باره بهتر است بدانید که میزان اشعه ماموگرافی کم است و معمولاً برای فرد مشکلی ایجاد نمی کند، اما باید با تجویز پزشک و در فواصل معقول انجام شود.

 

ممکن است پزشک  شما بعد ازانجام ماموگرافی از شما بخواهد  ماموگرافی با بزرگنمایی نیز انجام دهید  یعنی قسمتی از سینه که ضایعه‌ی بسیار ریزی در آن دیده شده مجدداً با یک عکس که دارای وضوح بیشتری است مجددا بررسی شود.

 

انجام این کار نباید موجب نگرانی در شما شود چون این کار برای افزایش دقت ماموگرافی انجام می شود و اکثرا در انجام بزرگنمایی ضایعه برطرف می شود.

 

پروتز سینه وسرطان

 

تاثیر ماموگرافی در تشخیص پروتز سینه وسرطان

تکنیک های مامو گرافی امروزه پیشرفت زیادی کرده است  و رادیوگراف می تواند قسمتهایی از سینه ی فرد را که در زیر پروتز پنهان است را ببیند. اکثر سرطان های سینه خود شخص  می تواند بوسیله معاینه فیزیکی تشخیصدهد .

البته این را بدانید که خانمی که پروتز سینه در بدن خود دارد باید همان برنامه ی ماموگرافی منظم که بانوان  دیگر انجام دهد به طور منظم انجام دهد شخصی که کار رادیو گرافی را انجام می دهد باید از وجود پروتز سینه درسینه شخص مطلع باشد.

زیرا شخص ماموگراف در افرادی که پروتز سینه دارند از نماهای خاصی برای رادیولوژی  استفاده می کند.در نتیجه پروتز سینه در بدن فرد کار رادیولوژیست را سخت تر می کند اما مانع انجام آن نمی شود.

تشخیص سرطان  سینه در انواع پروتز سینه

در مورد پروتزهای سینه ممکن است تشخیص سرطان سینه با پروتزسیلیکون دیرتر از پروتز  آب نمک تشخیص داده شود. این ماده ای پر کننده پروتزها حاجب هستند و اشعه و پرتو از ان عبور نمی کند و همین سبب می شود بافت اصلی سینه در درجات مختلف مامو گرافی دیده نشود.

آیا پروتز سینه برای فرد عوارض دارد

البته همان گونه که در بالا اشاره شد پروتز سینه سبب بروز سرطان سینه در فرد  نمی‌شود باید گفت که  از عوارض نادر پروتز سینه، ابتلا به سرطان‌های خاصی است که از بافت پستان منشاء نمی‌گیرند.

البته بروز چنین سرطان‌هایی پس از گذاشتن پروتز یک در ۱۰۰هزار برای افراد دارای پروتز سینه اتفاق می افتد  است و نمی توان بر اساس آن نتیجه گرفت که پروتز سینه و سرطان ارتباط دارند.

یکی از مهم‌ترین عوارض پروتز سینه، عفونت‌ است. پروتز سینه همانند هر جسم خارجی که وارد بدن می شود مثل پروتز زانو و صورت ممکن است دچار  پارگی شود .

مثلا این پارگی ممکن است سبب شود کپسول اطراف پروتز که مانند غلافی دور پروتز است دچار پارگی شود و در نتیجه ژل یا سلیکون موجود در پروتز به بافت سینه یا غدد لنفاوی نفوذ کند.دیگر جاهای بدن ممکن است موجب عفونت در بدن بیمار گردد.

 

پروتز سینه وسرطان

 

پروتز سینه وسرطان وانجام پروتز سینه

 

خانم هایی که مبتلا به سرطان سینه هستند بعد از بهبودی یکی از نگرانی آن ها بحث زیبایی و تناسب اندام می باشد.بهتر است این را بدانید که پزشکان قادر هستند  درعمل سرطان سینه را حفظ کنند.

و  در مواردی که دیگر راهی برای حفظ سینه وجود ندارد پروتز سینه می تواند این نگرانی خانم ها را برطرف کند و نگران رابطه پروتز سینه و سرطان نباشند..

 

خیلی از خانم ها نه تنها نگران پروتز سینه و سرطان نیستند بلکه از انجام پروتز سینه بسیار راضی و خوشحالند.

چرا که خیلی از بیماران از معایب و مزایای پروتز سینه آگاه هستند و رابطه پروتز سینه و سرطان را می دانند و می توانند بدون اینکه نگران پروتز سینه و سرطان باشند اقدام به عمل پروتز سینه بکنند.

نکاتی که قبل پروتز سینه باید بدانید

جراحان پلاستیک باتجربه و ماهر  قبل جراحی سینه به بیمار در مورد ارتباط نداشتن پروتز سینه و سرطان  اطلاعات کامل می دهند و خیال بیماران را از این جهت  راحت می کنند.

اما گاهی برخی بیماران با داشتن این اگاهی ها همچنان نگران مساله پروتز سینه و سرطان و همپنین سالم بودن پروتزها ی سیلیکونی  و سایر پروتز ها هستند و به این پروتز ها اعتماد ندارند.

بنابراین اگر وسواس دارید و فکر می کنید با انجام عمل پروتز سینه مدام نگران سرطان و پروتز سینه خواهید بود و یا اینکه به سالم بودن پروتزها اطمینان ندارید و یا مدام نگرانی های در این رابطه دارید توصیه می شود اصلا اقدام به انجام پروتز سینه نکنید.

 

با این وجود اگر واقعا  قصد انجام پروتز سینه را دارید در نهایت پزشک و پروتز سینه ای را انتخاب کنید که خیالتان را راحت کند و احساس بهتری نسبت به آن داشته باشید تا موجب نگرانی شما از بابت پروتز سینه و مشکل سرطان نشود و خیالتان راحت باشد.

 

پروتز سینه وسرطان

نتیجه پروتز سینه وسرطان سینه

پزشک  شما در جلسه مشاوره در مورد نوع پروتز سینه و نحوه انجام عمل و ارتباط پرواز سینه و سرطان و شیردهی و موارد دیگر به شما توضیحات لازم را خواهد داد.

اما در نهایت این شما هستید که باید در مورد نوع پروتز سینه تصمیم بگیرید و ببینید کدام نوع پروتز سینه که به شما احساس بهتر یمی دهد و شما را از بابت پروتز سینه و سرطان نگران نمی کند.

 

تا به امروز پروتزی که بتواند تمام نیاز های بیماران را برطرف کند و صد در صد کامل و بی نقص باشد ساخته نشده است .بنابراین نباید به تبلیغات دروغین  اعتماد کنید وتحت تاثیر گزافه گویی و شایعات رسانه ای قرار بگیرید.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *