جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک ازجراحی های زیبایی چشم است از این  روش بیشتر به منظور اصلاح پلک و ایجاد  ظاهری جوان تر وشاداب تر در چهره افراد انجام می شود. عمل پلک از جراحی هایی زیبایی است که امروزه در بین افرادرایج شده است.

 

 

جراحی پلک

 

چرا جراحی پلک انجام دهیم

برخی افراد با افزایش سن دچار پف زیر چشم‌ها می شوند ودر بیشترافراد  پوست اطراف چشم  سست می شود شما با انجام عمل پلک می توانید چین‌وچروک‌های زیر چشم وهرچیزی که باعث شده به هر دلیلی افتادگی پلک‌های شما بیشتر شده است با جراحی برطرف شود.

گاهی اوقات افتادگی پلک بالایی در برخی افراد به حدی زیاد می شود که دید فردتا حد زیادی محدود می شود. وفرد می تواند با عمل پلک به دید قبلی خود باز گردد .

 

علائم پیری پلک بالایی  چیست

-پوست اضافی روی پلک از نشانه های پیری پوست است .

– یکی دیگرازعلائم آن افتادگی پلک در افراد است.

– پوست پلک این افراد ذارای چین خوردگی است .

شما با انجام جراحی پلک می توانید بسیاری از نشانه های پیری در پلک بالایی را که در بالا ذکر شده است را از بین ببرد.

انواع جراحی زیبایی پلک چیست

جراحی پف بالای چشم از جراحی هایمی باشد که باعمل پلک به راحتی می توانید آن را برطرف کنید این جراحی در برخی افراد ممکن است برای دو پلک بالاو پایین ها چشم ها انجام می شود. این جراحی انواع مختلفی دارد که شامل

-بلفاروپلاستی پلک تحتانی

-بلفاروپلاستی پلک فوقانی

-بلفاروپلاستی توام فوقانی و تحتانی

 

 

 

انواع جراحی پلک

آمادگی لازم قبل ازانجام جراحی پلک

– قبل از انجام جراحی پلک به مدت دوهفته  از دارو هایی مانند آسپیرین، بروفن ، مفنامیک اسید استفاده نکنید و در صورتی که  به مسکن نیازداشتید  فقط از استامینوفن ساده یا کود ئینه استفاده کنید .

-اگر بیماری خاصی دارید و داروی خاصی  مصرف می کنید با جراح خود در جلسه مشاوره در میان بگذارید.

 

– شب قبل از عمل پلک حمام کنید ودر روز جراحی هیچ آرایشی نداشته باشید.

 

– استعمال دخانیات و نوشیدن مشروب الکلی را قبل از جراحی حداقل به مدت دو هفته ترک کنید.

 

 

 

 

آمادگی جراحی پلک

 

 

-قبل جراحی عکس برداری از پلک های خود بایدانجام دهید .

 

-آزمایشاتی لازم که  قبل از جراحی توسط پزشک  برای تجویز شده است را انجام دهید ودر روز جراحی به همراه داشته باشید.

 

 

نحوه انجام جراحی  پلک

در عمل پلک بالا بعد از اینکه پزشک درناحیه مورد نظر بی حسی ایجاد کرد  برشی بر روی چشم فرد ایجاد می کند. که این برش  برای بیشترافراد درچین طبیعی پلک بالا ایجاد می شود که بعد از جراحی این برش قابل تشخیص نیست.

 

 

 

 

نحوه انجام جراحی پلک

 

بعد ازایجاد برش پوست از روی  پلک برداشته می شود با برداشتن پوست پلک بافت های چربی در صورت نیاز  با احتیاط و ظرافت خاصی خارج می شود.و در این ناحیه بخیه قابل جزب زده می شود.

 

در  عمل پلک پایین نیازی به برش پوست  نیست ودر صورتی که  پزشک تشخیص دهد برشی در این ناحیه انجام  می شود ، خط برش در جراحی پلک پایین  درست زیر مژه ها ایجاد می شوداما اگر جراحی نیاز به برش پوست نداشته باشد یک برش کوچک درسطح داخلی پلک  توسط پزشک ایجادمی شود و ازاین طریق چربی های بیرون زده پلک پایین خارج می شوند.

 

 

مراقبت های  لازم بعد از انجام عمل  پلک

چشم از اعضا حساس چشم می باشد  مراقبت های بعد از  جراحی باید به دقت انجام شود تا نتیجه ازنتیجه  جراحی رضایت داشته باشید درچند روزاول به دلیل استفاده از پماد و پدهای مخصوص فرد باید استراحت کامل داشته باشد .وحتما باید مراقبت ها لازم در این زمان ا انجام  شود در اینجا به برخی از آنها اشاره شده است.

 

– هرگونه فعالیت چشم  مانند مطالعه، تماشای مانیتورو غیره که باعث  خشکی چشم ها می شودممنوع  می باشد

 

– بعد از جراحی  از عینک آفتابی تیره در برابر باد و نور خورشید تا بهبودی کامل استفاده کنید.

 

جراحی پلک

–  بعد ازجراحی از انجام ورزش سخت، خم شدن و بلند کردن اجسام جلوگیری کنید.

 

-بعد ازجراحی از کمپرس یخ بلافاصله  استفاده کنید و تا یک روز ادامه دهید.

 

-میزان تورم دراطراف چشم افراد با توجه به نوع جراحی متفاوت است. ورم های و کبودی ها  بعد از دو تا سه هفته اول برطرف می شود.

چه کسانی مناسب عمل زیبایی پلک هستند

-در صورتی که بر روی پلک خود پوست اضافی در بین چین طبیعی پلک بالا و زیر ابرو دارید می توانید عمل پلک انجام دهید.

– اگر پوستی شل از پلک بالا بر روی چشم فرد آویزان باشد لازم است این جراحی را انجام دهد.

– افرادی که افتادگی پلک پایینی ویا اصلاح نا زیبایی های پلک دارند می توانند این جراحی را انجام دهند.

انتخاب هریک از این روشهای جراحی برای انجام جراحی به نظر جراح و براساس شرایط بیمار و نوع پلک بیمار انتخاب می شود . اما این نکته قابل ذکر است که  در عمل  پلک پایین  بیشتر جراحی بدون برش پوست انجام می شود.

 

 

 

آیا نتیجه عمل  پلک دائمی است

در این باره باید گفت که هیچ یک از روش های جراحی برای جوان سازی دائمی نیستند و عمل پلک نیز مانند دیگر جراحی ها در بیشتر افراد حالت افتادگی پوست با گذشت زمان و افزایش سن به تدریج بازمی گردد.

اما شما می توانید با  پیشگیری از پیری پوست، افتادگی و شلی پوست را تا حد زیادی به تاخیربیاندازید . یکی ازنکاتی  که در این زمینه باید بیشتر مورد توجه قرار دهید دوری از اشعه های مضر آفتاب و دود سیگارمی باشد البته با روش های مختلف جوانسازی مانند لیزرهای غیرتهاجمی، روند افتادگی پوست را می توان تا حد زیادی به تاخیر بیاندازید.

 

انتخاب جراح مناسب برای عمل  پلک

از آنجایی که جراحی چشم از جراحی های است که نیاز به دقت زیاد پزشک است و باید بسیار دقیق، ظریف و فوق تخصصی انجام شود .

بنابراین جراح این عمل باید در این زمینه  دانش مهارت وتجربه کافی داشته باشد .زیرا اگر جراح مهارت وعلم کافی در این زمینه داشته باشد این جراحی بدون هیچ مشکل وعوارضی برای شما انجام  می شود وشما از نتیجه جراحی رضایت کامل خواهید داشت.

 

 

 

هزینه جراحی پلک

هزینه عمل پلک چقدر است

هزینه عمل پلک  مانند دیگر جراحی ها به عوامل مختلفی بستگی دارد وقیمت جراحی بیشتر به تجربه  ،مهارت جراح ودستمزد فرد بستگی خواهد داشت. البته به این موضوع دقت داشته باشید  که هزینه عمل پلک بیشتراز سایرجراحی‌های نیست.

 

نکات مهم در جراحی پلک

همان گونه که می دانید در جراحی پلک پزشک باید مستقیما  با چشم و نواحی حساس چشم کار دارد بنابراین در انتخاب  انتخاب پزشک متخصص برای این جراحی  دقت لازم را داشته باشید و قبل از جراحی بهتر است  در انتخاب جراح تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهید تا دچار  عوارض جانبی این عمل نشوید عوارض جانبی جراحی پلک در بیشتر افرادبه صورت عفونت چشم، کاهش بینایی به دلیل خونریزی، دوبینی قرارگیری پلک در جای نامناسب، مشخص شدن خط بخیه  ظاهر می شود.

 

جراحی پلک

باتوجه به ساختار پوست و نوع جراحی که یک فرد می خواهد انجام دهدجراحی پلک در حدود یک ساعت زمان لازم دارد . اگر شما به جز عمل پلک، عمل دیگری نیز داشته باشید، قطعا مدت این زمان برای فرد بیشتر طول خواهد کشید. حدود یک ساعت زمان لازم است تا فرد به هوش بیاید

عوارض جراحی پلک

این جراحی نیز مانند هر عمل جراحی می تواند عوارضی برای فرد به دنبال داشته باشد خصوصا که عمل جراحی پلک در ارتباط با بینایی فرد است به همین دلیل شما بایدجراحی پلک را نزد فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم انجام دهید تا  آشنایی کامل با آناتومی دقیق این ناحیه داشته باشد  تا عارضه ای برای بینایی فرد ایجاد نشود.

مسلما با انجام این جراحی نزد جراح تجربه عوارض این جراحی به مراتب برای فرد کمتر خواهد بود احتمال عوارضی در برخی افراد به صورت عفونت محل زخم یا حساسیت به ماده بیهوشی نیز مشاهده شده است . البته شما با با رعایت دستورات  پزشک قبل و بعد از عمل جراحی پلک احتمال بروز عوارض را  کاهش می دهید.

جراحی پلک

عوارض خفیف  عمل جراحی پلک

ممکن است فرد بعد از جراحی دچار عوارض خفیفی شود که با گذشت زمان برطرف می شود

-دوبینی یا تاری دید گذرا که چند روزبعد از جراحی برطرف می شود

-تورم پلک ممکن است برخی افراد بعد از جراحی آن را مشاهده کنند.

-عدم تقارن محل برش در دو طرف

-جوش های کوچک در محل بخیه ها

تمامی این این عوارض برای بیشتر افراد گذرا هستند و پس از چند هفته برطرف می شوند.در موارد بسیار نادری ممکن است پس از عمل جراحی  فرد دچار ،خونریزی شدید شود که این امر موجب فشار آوردن بر عصب بینایی و کاهش دید شدید و دایمی فرد می شود. برای پیشگیری ازهر گونه  عارضه فرد بهتر است تا مدتی  از خم کردن سر و فعالیت های سنگین پرهیز کند و در صورت بروز هرگونه درد و یا کاهش دید  به سرعت توسط چشم پزشک معاینه شود.

عمل پلک و خشکی چشم :

این جراحی بسیار ظریف است و هرگونه آسیب به سیستم عصبی عضلات پلک می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. اگر هم غدد اشکی دچار صدمه شوند ممکن است چشم دچار خشکی شود، بنابراین افرادی که به هر دلیلی مستعد خشکی چشم هستند باید قبل از جراحی به دقت مورد ارزیابی قرار بگیرند و تست اشک دهند. در این صورت اگر مشخص شود غدد اشکی کارایی لازم را ندارد، باید عمل جراحی پلک فوقانی با دقت بسیار بالاتری انجام شود. در مواردی هم ممکن است پزشک از این عمل صرف نظر کند.

 جای بخیه  در بلفاروپلاستی:

حدود دو تا سه ماه جای بخیه بلفاروپلاستی قرمز باقی می ماند  اما به مرور زمان به دلیل اینکه پوست پلک ظریف است و خون رسانی به آن به خوبی صورت می گیرد، جای بخیه ها به مرور زمان بی رنگ شده و رفع خواهد شد.

خیلی کم پیش می آید که جای بخیه بلفاروپلاستی قابل مشاهده باشد. همچنین مشاهده شده است در افراد با سن بالاتر، به علت تغییراتی که در پوست به وجود می آید، جای بخیه بلفاروپلاستی خیلی خوب محو گردد.

بیماری زمینه  در بلفارو پلاستی :

وجود برخی از بیماری های زمینه ای احتمال بروز عوارض عمل جراحی پلک  را بیشتر می کند. مانند:

  • پرکاری تیروئید یا بیماری تیروئیدی چشم
  • خشکی چشم
  • بیماری های قلبی
  • فشار خون
  • دیابت
  • سابقه پارگی پرده شبکیه
  • آب سیاه ( گلوکوم )

برای درک دقیق احتمال بروز این مشکلات و پیشگیری از بروز آن ها لازم است فرد تمام مشکلات پزشکی ، داروهای مصرفی و بیماری های خود را با پزشک معالج درمیان بگذارد و یک مشاوره دقیق قبل از عمل جراحی پلک انجام شود.

 بازماندن چشم بعد از بلفاروپلاستی:

در مواردی که درمانهای دارویی و غیر تهاجمی برای بهبود بازماندن چشم بعد از بلفاروپلاستی ، موثر واقع نشد ، اقدامات جراحی بنا بر علت زمینه ای باز ماندن پلک برای تصحیح آن به کار میرود.

به طور مثال در صورتیکه سپتوم در لبه زخم گیرافتده باشد ، زخم باید باز شود و سپتوم آزاد گردد.

در بعضی مواقع در حین جراحی عضله بالا برنده پلک کوتاه شده باشد ، که باید توسط پزشک آشنا با آناتومی پلک ، کوتاهی عضله بالابرنده پلک تصحیح شود.

در بعضی از بیماران که کوتاهی عضله بالابرنده پلک ناشی از چشبندگیهای بافت نرم پلک میباشد ، آزاد کردن صحیح این چسبندگیها ، درمان باز ماندن پلک میباشد.

در بعضی از بیماران که بازماندن چشم بعد از جراحی پلک بالا ، ناشی از کوتاه شدن پوست پلک میباشد ، درمانی به جز پیوند پوست وجود ندارد ، در این موارد این پیوند صرفا باید توسط یک پزشک متخصص آشنا به انواع پیوندهای پلک انجام شود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *