جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی از رایج ترین و مهمترین جراحی ها در حوزه زیبایی محسوب می شود. از جراحی زیبایی بینی بیشتر برای زیباسازی ظاهر بینی استفاده می شود.

شما می توانید با جراحی عملکرد بینی خود را بهبود ببخشید و ساختار نواقص بینی را با این جراحی برطرف کنید. همان گونه که می دانید جراحی زیبایی بینی در سرتاسر دنیا طرفداران بسیاری دارد.

جراحی بینی

 

اما دربرخی نقاط دنیا به دلایل قومی و ژنتیکی ویا فرهنگی واجتماعی عمل زیبایی بینی بیشترانجام می شود. عمل بینی درافراد مختلف ، می تواند منجر به کوچک یا بزرگ شدن اندازه بینی ، تغییر شکل بینی ، پهن تر یا باریک تر شدن نوک بینی و یا تغییرارتفاع یا طول بینی افراد شود.

 

انواع عمل زیبایی بینی

 

عمل زیبایی بینی  به چند روش انجام می شود.عمل زیبایی بینی توسط جراح زیبایی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود. به طور کلی برای انجام جراحی پلاستیک بینی جراح از دو روش باز وبسته استفاده می کند که انتخاب هر یک از این روشها به سلیقه و تجربه جراح بستگی دارد، گرچه در بیشتر مواقع جراحان ترجیح می دهند از روش باز برای عمل بینی استفاده کنند.

 

تفاوت عمل بینی باز و عمل زیبایی بینی بسته

عمل بینی  به این دو روش تفاوت زیادی با هم ندارد و تنها تفاوت روش باز با روش بسته در این است که در روش باز پزشک به غیر از خط برشی که در روش بسته بکار می برد ، در روش باز پزشک برش کوچکی روی پوست فرد ایجاد می کند.

تفاوت در جراحی بینی

دلایل انجام عمل زیبایی بینی چیست

افراد به دلایل مختلفی عمل  زیبایی بینی را انجام می دهند.در این مقاله به برخی از دلایلی که افراد تمایل دارند جراحی زیبایی بینی را انجام دهند اشاره شده است.

-یکی از دلایلی که فرد عمل بینی انجام می دهد داشتن بینی گوشتی است.

– داشتن بینی استخوانی از دیگر دلایل انجام عمل بینی  است.

-انحراف تیغه بینی یا شکستگی بینی نیز باعث می شود فرد این جراحی را انجام دهد.

-کوچک کردن و بزرگ کردن سایز بینی از دیگر دلایل انجام این جراحی است.

 

جراحی بینی استخوانی

 

 

– داشتن قوز روی بینی و جراحی پولیپ بینی از دلایلی است که فرد تمایل به جراحی دارد.

-تغییرزاویه بینی نسبت به صورت فرد باعث انجام عمل بینی  در برخی است.

-کوچک کردن سوراخ های بینی نیز دلایلی است که فرد عمل بینی  انجام می دهد.

 

 

کاندیدای مناسب عمل زیبایی بینی

عمل بینی مناسب کسانی است که از سلامتی عمومی خوبی برخوردارهستند، افراد باید برای انجام این جراحی حداقل 16 سال داشته باشد و همچنین افرادی  که تمایل دارند عمل زیبایی بینی انجام دهند نباید دخانیات مصرف ‌کنند،

عمل بینی بر روی بینی‌هایی که هنوز در مراحل شکل‌گیری و رشد هستند بهتر است انجام نشود. معمولا رشد بینی در دختران در سن 13 تا 14 سالگی است  و در پسران در سن 15 تا 16 سالگی کامل می‌شود. و افراد بعد از این سنین می توانند این جراحی را انجام دهند.

 

مراقبت های لازم بعد از عمل زیبایی بینی چیست

 

در چند ساعت اول بعد از بیهوشی شما دچارضعف درحافظه می شوید بنابراین بهتر است بعد از جراحی برای کمک ومراقبت ها  شخصی را به همراه داشته باشید.

-معمولا کبودی جراحی بسیار کم است و ظرف ۵ روز بعد از عمل زیبایی بینی از بین خواهد رفت .

 

جراحی بینی گوشتی

 

-بعد از جراحی هفته ای یکبار به مدت یک بارچسب را تعویض کنید و برای معاینات تکمیلی به جراح خود مراجعه کنید وبعد از آن به فواصل سه ماه یکبار جهت اطمینان ازروند بهبودی خود به جراح مراجعه کنید.

– بعد از جراحی شما تا مدتی احساس سنگینی و بی حسی را در نوک بینی خود خواهید داشت.

 

برای کاهش احتمال خونریزی و تورم این اقدامات را رعایت کنید

-در چند روز اول شما به احتمال زیاد خونریزی نقطه ای و ناچیزی خواهید داشت این عمل در بیشتر افراد به طور شایع وجود دارد. ودرچند هفته اول شما احساس ناراحتی خواهید داشت.

-بنابراین جراح از شما می خواهد که درهفته های اول برای بهبود بینی زخم از فین کردن و دستکاری کردن بینی پرهیز نمایید.

-تامپون هایی که در داخل بینی قرار گرفته بعد از چند روزر از بینی شما خارج می شود و ناراحتی شما دراین ناحیه کمتر خواهد شد در عرض یک یا دو هفته تمام پانسمان ها‚ آتل از روی بینی تان  برداشته می شود

 

انواع جراحی بینی

 

 

-اما برای کاهش خونریزی از فعالیت های شدید بدنی و ورزش هایی مانند ایروبیک و شنا به مدت یک ماه بعد از جراحی خودداری کنید شما می توانید فعالیت های سنگین ورزشی را بعد از یک ماه داشته باشید.

به این نکته نیز توجه کنید که افرادی که جراحی انحراف تیغه داخل بینی به همراه عمل زیبایی بینی انجام داده اند باید مراقبت های بیشتری بعد از جراحی داشته باشند.

اغلب بیماران در عرض دو روز بعد از جراحی سر پا شده و بعد از یک هفته می توانند به کارهای روزمره خود باز گردند.

آیا عمل بینی برای فرد خطر دارد؟

عمل بینی نیز مانند همه جراحی ها خطراتی برای فرد به همراه دارد. اما خطرات عمل زیبایی بینی برای فرد بسیار  کم است و عوارض خاصی برای بیمار به همراه ندارد وپزشک شما باید درجلسه مشاوره درباره ریسک ها ومزایای عمل بینی توضیح دهد.

 

 

هزینه عمل بینی

هزینه عمل بینی مانند هر جراحی دیگر به چندین عامل بستگی دارد. مهمترین عواملی که می تواند بر روی عمل بینی تاثیر بگذارد پیچیدگی جراحی، تسلط و تجربه جراح ، دستمزد جراح ، منطقه و مکانی که می خواهید عمل انجام دهید به عنوان مثال  جراحی رادر بیمارستان دولتی ، خصوصی ، مطب یا کلینیک  انجام دهید.

همه این عوامل در هزینه عمل بینی تاثیر گذار است .بنابراین نمی توان هزینه دقیقی برای عمل بینی بیان کرد. برای دانستن هزینه دقیق عمل بینی  از پزشک خود پرس وجو کنید.

 

 

اما می توان گفت که هزینه عمل بینی ازهنگام انجام آزمایش‌های که توسط  پزشک طراحی شده تا بعد ازانجام عمل غیر قابل پیش‌بینی است، اما لازم است حتما در جلسه مشاوره با پزشک خود درباره هزینه جراحی صحبت کنید.

ودر آخر به این نکته توجه داشته باشید که عمل بینی جزء عمل های زیبایی  محسوب می شود بنابراین بیمه به آن تعلق نمی گیرد و در نتیجه  خود فرد باید تمام هزینه ها را پرداخت کند. در کل در هزینه عمل بینی میزان تخصص جراح، محل انجام عمل و میزان تغییراتی که قرار است بر روی بینی شما انجام شود متفاوت است.

 

 نتیجه جراحی چه زمانی مشخص می شود

قبل از عمل بینی پزشک شما به طور دقیق نمی‌تواند اعلام کند که بینی بعد از جراحی به چه شکل و فرمی  خواهدبوذ زیرا  عوامل زیادی می تواند در نتیجه جراحی تاثیر بگذارد.

یکی از فاکتورهای مهم کیفیت پوست بینی است که تعیین‌کننده نتیجه نهایی عمل بینی است. غیر از پوست یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار  تبحر و تجربه جراح در این زمینه است.

آیا انجام جراحی بینی محدودیت دارد؟

انجام اعمال این جراحی محدویتی برای فرد ندارد اما این را بدانید که  هر چه بینی دفعات زیادتری عمل شود احتمال عارضه برای فرد بیشتر  خواهد شد.

 

جراحی بینی چیست

اما این بدان معنا نیست اگردر جراحی اولیه بینی  برای شمامشکل و اختلالات شدیدوجود داشت عمل‌های بعدی را انجام ندهند، زیرا اگراین عمل با دقت، با حوصله و تکنیک مناسب انجام شود، می‌تواند نتایج قبلی را بهبود دهد.

آیا همراه جراحی‌های دیگرمی توان عمل بینی انجام داد

شما  با این جراحی تنها در شرایط خاصی جراحی‌های دیگر هم می‌توان با عمل بینی انجام داد كه شایع‌ترین آنها تزریق چربی گونه‌هاست.

در برخی موارد عمل جراحی چانه و بینی نیز باهم انجام می‌شود ولی با توجه به اینكه در این مورد هم دهان و هم بینی كه تنها دو راه تنفسی هستند درگیر می‌شوند. توصیه می شود به طور جداگانه این جراحی را انجام داد.

 

آيا عمل بينی در افراد مسن نیز انجام می شود

عمل  بینی در افراد مسن نیز انجام می شود  از آنجا كه با افزايش سن بافت هاي بيني دچار افتادگي و سستي پوست مي شوندکه این موضوع برظاهر و عملكرد بيني تأثيرگذار است. البته انجام این جراحی و بالا بردن نوك بيني دراين افراد موجب جوان به نظر رسيدن و بهبود تنفس این افراد مي شود. بیشترین مشکلات زیبایی بینی در سنین بالا، افتادگی نوک بینی و برآمدگی پشت آن است.

که این افتادگی بینی موجب مسن تر به نظر رسیدن چهره افراد می شود. در حالات شدیدتر افتادگی، تنفس از راه بینی ممکن است در برخی افراد دچار اختلال شود. این بیماران وقتی نوک بینی خود را با انگشت به بالا می برند احساس مطلوب تری از تنفس از راه بینی دارند.

 

جراحی بینی ترمیمی

جراحی ترمیمی بینی یکی از انواع جراحی های بینی است. برخی از افراد که از جراحی اولیه خود ناراضی هستند.نیاز دارند  برای بار دوم و یا بیشتر بینی خود را عمل کنند این جراحی با عنوان جراحی  ترمیمی

و یا جراحی ثانویه شناخته شده است.

در این جراحی در واقع جراح مشکلاتی که در جراحی بینی اولیه به وجود آمده است را برطرف می کند.برخی از نواقص بینی ممکن است توسط جراح بینی در عمل نادیده گرفته شده باشد و بعد از اینکه تورم بینی از بین می رود بیمار متوجه باقی ماندن مشکلات خود در بینی می شود

عمل  ترمیمی بینی  می تواند اشکالات ظاهری بینی فرد  را برطرف کند همچنین می تواند مشکلات تنفسی که ناشی از جراحی بینی اولیه می باشد را نیز رفع کند.

البته این نکته را بدانید که بینی عمل شده پیچیدگی بیشتری دارد و حتما باید زیر نظر جراح بینی  ماهر وبا تجربه این جراحی را انجام دهد.

جراحی طبیعی بینی

جراحی  طبیعی بینی  جراحی است که  بر روی بینی فرد ردی از جراحی باقی نمانده باشد و اطرافیان بیمار که وی را نمی شناسند متوجه جراحی وی نشوند.در جراحی طبیعی بینی سوارخ های بینی  خیلی زیاد کوچک نمی شوند و معمولا پشت بینی صاف می باشد و یا اینکه با ظرافت کار جراح قوسی بسیار کم بر روی بینی دیده می شود .

در جراحی طبیعی بینی تغییر چندانی در نوک بین ایجاد نمی شود و تنها ایرادات و تناسب آن با دیگر اجزای بینی بازسازی می شود و نوک بینی کوچک  به سمت بالا در صورت دیده نمی شود.

 

جراحی بینی

 

 

 

 

شما می توانید در جلسه مشاوره خود  انتظارات خود را از جراحی طبیعی بینی با جراح خود در میان بگذارید.و جراح را از انتظارات خود آگاه کنید واطلاعات لازم را درمورد جراحی  خود پرس وجو کنیدو در صورت تمایل این جراحی را انجام دهید.

 

 

 

نقش پوست در عمل بینی

پوست یکی از عوامل تعیین کننده در جراحی  است ، در این جراحی هرچه پوست شما نازک تر باشد.جراحی شما  ظریف تر و زیبا تربه نظر می رسد. نتیجه ی عمل  بینی نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت ،

در مقابل پوست های حساس یا ضخیم و یا دارای مشکلات پوستی می توانند در نتیجه ی جراحی تاثیر منفی بگذارند، البته این دوره از جراحی  ممکن است جراح با تزریق آمپول های کورتون حین و بعد از جراحی از حدود بسیاری از ضخامت پوست بینی بکاهد . اما در نهایت جنس و ضخامت پوست در زیبایی بعد از آن نقش به سزایی خواهد داشت ، در افرادی که بینی های گوشتی دارند و پوست آن ها نسبتا خوب و ایده آل است نتیجه ی جراحی بسیار زیبا و مورد تایید خواهد بود .

 

جراحی بینی و بارداری

بیشتر پزشکان جراحی پلاستیک انجام عمل بینی دو ماه بعد از زایمان بلامانع می دانند . البته برخی دیگر یک ماه بعد از جراحی زیبایی هم اقدام به بارداری را بلامانع می دانند  ولی بهتر است فاصله بیشتر بوده تا عوارضی که به دلیل ضعف بدنی ایجاد می شود بروز نکند.

 

 

جراحی بینی با لیزر

یکی از جدیدترین روش های جراحی بینی که این روزها بسیار شنیده می شود ، انجام رینوپلاستی با لیزر است.

ترس از تیغ جراحی ، نگرانی بابت جای بخیه ای که تبدیل به اسکار شده است ، عوارض بیهوشی  و دیگری عارضه هایی که نسبت به جراحی های تهاجمی شنیده می شود منجربه میل افراد به روش های غیرتهاجمی چون لیزر می شود .

 

 

 

 

 

لیزردر صنایع پزشکی جایگاه خوبی پیدا کرده است و این روش بیشتر در زمینه جوانسازی ، کاربرد دارد زیرا برش قابلیت ایجاد برش ندارد و نمی توانیم در جراحی های تهاجمی چون عمل بینی از لیزر استفاد کنیم .

کاربرد لیزر در عمل عمل بینی ، برطرف کردن مشکلات پوستی بینی و برخی مواقع درمان پولیپ بینی (با توجه به تشخیص عمل  بینی ) می باشد .

 

طول درمان عمل بینی

یک هفته از کار، مدرسه یا سایر وظایف مرخصی بگیرید. در جلسه معاینه یک هفته بعد از عمل، اکثر افراد معمولا احساس می کنند که مثل سابق هستند.

بعد از عمل ، تورم وجود خواهد داشت. تورم می تواند چندین ماه طول بکشد، افراد معمولا بعد از یک هفته بیشتر فعالیت ها و پس از دو تا چهار هفته، تمام فعالیت ها ی سابق را می توانند انجام دهند.

عمل بینی تحت پوشش بیمه هست

بعضی  بیمه ها برای عمل بینی پرداخت می کند اما این به بیمه نامه بستگی دارد. قبل از عمل جراحی ، پزشک به شما کمک می کند تا مجوز کتبی  را از شرکت بیمه خود دریافت کنید.بعضی اوقات بیمه بخشی از عمل بینی را می پردازد .

 

عمل بینی طبیعی

در اینعمل تغییرات به صورت جزئی اعمال می شود.

عمل  بینی طبیعی بر روی بینی های گوشتی و بینی استخوانی بهترین نتیجه حاصل می گردد.

البته این عمل  معمولا به افرادی که دارای بینی گوشتی هستند بیشتر از سایر مدل های بینی توصیه می گردد.

 

 

 

عمل بینی فانتزی

در این عمل بینی کمی بیشتر کوچک شده و سربالا می گردد .البته در این عمل افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند بهترین نتیجه را  به دست می آورند چرا که استخوان بینی آن ها محکم و ضخیم بوده و پوست بینی شان نازک است.

بینی نیمه فانتزی

به بینی که قوس آن کمتر از بینی فانتزی و بیشتر از بینی طبیعی باشد ، بینی نیمه فانتزی گفته می شود.

 

 

تفاوت جراحی بینی فانتزی و طبیعی

یکی از مهم ترین تفاوت عمل بینی فانتزی و طبیعی در زاویه بین بینی و لب می باشد، که این زاویه در عمل بینی طبیعی حدود 90 درجه بوده و در عمل بینی فانتزی حدود 105 درجه می باشد.

همچنین بینی فانتزی و بینی طبیعی در اندازه سوراخ های بینی و نحوه ایجاد برش ، نحوه بخیه زدن ، قوس بینی ، میزان سربالا شدن و غیره نیز تفاوت دارند.

 

جراحی بینی

برای کدام بینی ها جراحی بینی بسته و برای کدامیک جراحی باز توصیه می شود

 

در صورتی که  اشکالات بینی خفیف و محدود به برجستگی (قوز) استخوانی باشد و سر بینی نیاز به اقدام محدود داشته باشد، روش بسته برای این نوع بینی بهتر است.

اما در جراحی های ترمیمی که بیشتر برای بار دوم انجام می شود ، ومشکلاتب ناشی از ضربه، اشکالات وغیر قرینگی های سر بینی، اشکالات مادرزادی بینی روش باز اولویت دارد. در جراحی بینی های گوشتی از آنجا که جهت فرم گرفتن غضروف های ضعیف موجود غالبا نیاز به تقویت و بازسازی وجود دارد روش باز مناسب تر خواهد بود.

 

 

تغذیه بعد ازجراحی بینی چگونه است

پس از عمل بینی تا یک ساعت نباید چیزی بخورید وبیاشامید. یک ساعت پس ازریکاوری شما می توانید  کمی آب بنوشید و پس از چند ساعت  آب‌میوه و کیک نرم میل کنید.

سعی کنید در چند روز اول با نی چیزی را ننوشید ورژیم غذایی کاهش وزن نیز در ابن مدت نداشته باشید. غذاهای سفت و سخت  در این مدت نخورید بهتر است از غذاهای نرم مانند سوپ و سیب‌زمینی آب‌پز استفاده کنید. همچنین در این مدت غذاهای دیر هضم مصرف نکنید. از غذاهای تند و فلفل استفاده نکنید.

 

 

 

 

چه مدت پس از عمل می توان درمورد نتیجه جراحی قضاوت کرد؟

دست کم یک سال برای نتیجه نهایی درمورد نتیجه عمل باید صبر کنید. بسیاری از بیماران چند هفته پس از عمل در حالیکه هنوز ورم بینی بطور کامل فروکش نکرده است انتظار دارندنتیجه جراحی را ببینند.

 

 

این  گونه توجه تنها به  به بینی معطوف بوده و به سایر اعضا صورت توجهی ندارد، موجب می شود که ازیک سو بسیاری از عدم تقارنهای طبیعی، به صورت عیب جلوه کند و از سویی دیگر زیبایی و تناسب ایجاد شده بینی با دیگر اجزای صورت، تحت الشعاع نگاه محدود به بینی قرار بگیرد

این نکته را در نظر بگیرید که بینی  از مهمترین اعضای بدن در نگهداری سلامت فرد و حفظ سایراعضا صورت است. بینی دارای فیزیولوژی بسیار پیچیده ای است.

 

وظایف اساسی بینی ایجاد راه هوایی، حس بویایی، تنظیم دما، تنظیم رطوبت، تصفیه ذرات هوا و نقش در تکلم است. وهمان گونه که می دانید مهمترین عملکرد بینی ایجاد راه هوایی برای تنفس طبیعی است. پس در انتخاب جراح خود دقت لازم را داشته باشید تا بهترین نتیجه را از جراحی بینی کسب کنید.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *