جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته ازجراحی های بینی است . شکستگی بینی در بیشتر افراد به دلایل مختلف ایجاد می شود اما بیشتر ین دلیل شکستگی براثرتصادف ویا برخورد با جسم سنگین و سخت اتفاق می افتد. همچنین شکستگی بینی به دلیل زمین خوردن ،سقوط ، تصادف ، انواع ورزش هاو بسیاری از اتفاقات دیگرنیزبرای فرد اتفاق می افتد. زمانی که بینی فرد دچارشکستگی می شود ، درظاهر بینی فرد تغییراتی به وجود می اید که نیاز به جراحی بینی در دیده می شود.

جراحی بینی شکسته

در بیشترنوع شکستگی صورت شکستگی بینی  نیز رخ می دهد. بنابرمطالعات که در شکستگی صورت انجام گرفته است، نیمی از شکستگی های صورت به همراه  شکستگی بینی اتفاق می افتد.

زمانی که بینی فردی دچار شکستگی می شود  باید در اولین روزهای شکستگی به جراح  مطمئن مراجعه کند. زیرا هرچه شما  برای درمان ورفع شکستگی زودتراقدام کنید از جراحی بینی نتیجه بهتری بدست خواهید آورد زیرا بینی های شکسته در روزهای اول  برای ترمیم آمادگی بیشتری نشان می دهد.

علایم شکستگی بینی

هنگامی که بینی شما به هر دلیل مختلفی دچار آسیب دیدگی می شود معمولا بینی دچارکبودی، تورم و خونریزی می شود. علائمی که شکستگی بینی را نشان می دهدعبارتند از :

حساسیت واحساس شدید دردهنگامی که بینی خود را  لمس می کند ،همچنین شما علائمی مانند  تورم درصورت یا بینی، کبودی در اطراف بینی ،بدشکلی و بد فرمی بینی را مشاهده خواهد کرد.

 ودر صورتی که بینی خود را لمس کنید  وبه بینی خود دست بزنید احساس  شکستگی ، خرد شدگی یا سایش به گوش تان  می رسد و فرد در بینی خود احساس  درد و مشکلات تنفسی  خواهد داشت.

جراحی بینی شکسته چگونه است

جراحی بینی وشکستگی بینی به چندین روش انجام می شود

جراحی بینی به روش بسته  : این روش هم به صورت سرپایی ودر صورت نیاز ممکن است فرد بستری نیز بشود . انتخاب  هریک از روش جراحی بیشتر  به میزان آسیب دیدگی ، وضعیت عمومی بیمار، امکانات درمان فرد  بستگی دارد.در این روش پزشک پس از جا انداختن بینی شما پانسمان  می کند و بینی گچ گرفته می شود.البته این گچ  بعد اط چند  روز برداشته می شود.

جراحی بینی شکسته

جراحی بینی با روش باز: در این روش  پزشک قطعات شکسته استخوان رابا دقت بسیاری و با مهارت کامل جابجا می کند و در محل مناسب خود قرار می دهد. ازاین روش جراحی پزشکان  سه الی شش ماه بعد از آسیب دیدگی بیشتر استفاده می کند  به گونه ای که تمام ورم ها صورت وبینی  ازبین رفته باشد و استخوان ها تثبیت شده باشند.

چه قسمت هایی ازبینی دچار شکستگی می شود

شکستگی بینی بیشتر برروی استخوان و غضروف ها ی بینی فرد  اتفاق می افتد . ممکن است در هنگام شکستگی بینی شما لخته خونی در ناحیه تیغه بینی داشته باشید که این لخته ها موجب مشکلات تنفسی برای فرد  خواهد شد در این شرایط باید  خیلی سریع به جراح بینی مراجعه نمایید .

در صورتی که تیغه ی بینی شما دچار  آسیب دیدگی شده باشد در ظاهر وداخل بینی مشکلاتی برای فرد ایجاد می شود زیرا تیغه بینی ترکیبی از استخوان وغضروف است که این تیغه سوراخ های بینی را از یکدیگر جدا می کند.

در جراحی بینی شکسته جراح ابتدا معایب  بینی را که بر اثر آسیب دیدگی ایجاد شده است را رفع  خواهد کرد وسپس  مشکلات ظاهری بینی فرد را نیز برطرف می شود . در جراحی بینی شکسته پزشک عواملی که باعث انسداد بینی و راه های تنفسی بینی شده است  را نیز در این جراحی برطرف می کند و بینی ظاهر زیبا تری نسبت به گذشته خواهد داشت .

تشخیص شکستگی بینی توسط پزشک

پزشک ابتدا برای تشخیص بینی شکسته ازیک وسیله ی خاصی، داخل وبیرون  بینیاستفاده می کند . این معاینه ممکن است کمی برای فرد دردناک باشد.

عکسبرداری از بینی می تواند در شرایط خاصی برای فرد انجام  شود. اما در صورتی که شکستگی بینی شدید باشد ممکن است از سر و صورت سی تی اسکن گرفته شود.

اگر برای درمان شکستگی بینی خود  هر چه سریع اقدام نکنید  وبه بهترین جراح بینی مراجعه نکنید زمان را از دست خواهید داد و تنها راه برطرف کردن شکستگی بینی جراحی بینی می باشد.جراحی بینی شکسته حدود 2 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

جراحی بینی شکسته

بعد ازجراحی بینی شکسته چه مراقبت هایی لازم است

جراحی شکستگی بینی مانند جراحی ها ی دیگر نیاز به مراقبت های خاص خود را  دارد که شامل موارد زیر می باشد:

-اگر در جراحی بینی شکسته  از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد، تا زمانی که اثربیهوشی ازبین نرفته نمی توانید رانندگی کنید .

– بروز تورم و کبودی و گرفتی در بیشتر افراد در چند روز اول دیده می شود.

-دارو هایی که جراح برای شما تجویز می کند را به درستی استفاده کنید.

-پس از یک هفته از جراحی بینی به محل کار خود بازگردید.

– تا دو ماه از عینک  بهتر است استفاده نکنید.

– بعداز جراحی بینی بیمارمی تواند چند ساعت مرخص شود.

-لازم است فردی به عنوان همراه در هنگام جراحی بینی شکسته درکنار شما باشد.

-دارو هایی که پزشک تجویز کرده است را تا آخر مصرف کنید.

بعد از انجام جراحی بینی شکسته این نکات را رعایت کنید

-بعد از جراحی مایعات زیادی بنوشید از غذاهای نرم در چند روز اول بیشتر  استفاده کنید . نوشیدن مایعات فراوان مانع از خشک دهان شما خواهد شد. اما نباید از مایعات داغ استفاده نکنید . می‌توانید، طبق تحمل خودتان، از روز دوم پس از جراحی به رژیم غذایی طبیعی خود بازگردید.

– از بلند کردن  اجسام سنگین  خوداری کنید و ، فعالیت‌های شدیددر این مدت نداشته باشید  سر خود را خیلی خم وراست نکنید. بینی خود را بیش از اندازه  تکان ندهید.

جراحی بینی شکسته

– پانسمان بینی خود را درصورت نیاز تعوض کنید. در هنگام تعویض پانسمان لب بالای خود را بیش از حد تکان ندهید.

-اگر می‌خواهید عطسه کنید، با دهان باز و بصورت طبیعی این کار را انجام دهید.

هزینه جراحی بینی شکسته

 اگر شکستگی به دلیل حوادث باشد بیشتر شرکت های بیمه بینی را  تحت پوشش بیمه قرار می دهندولی اگر همزمان با جراحی شکستگی بینی بخواهید  جراحی زیبایی بینی انجام شود  بیمه تحت پوشش تنها بخشی از آن را تقبل می کند.و هزینه جراحی  زیبایی بینی به عهده خودتان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *