جراحی بینی انحرافی

جراحی بینی انحرافی

جراحی بینی انحرافی

جراحی بینی انحرافی یکی دیگراز  جراحی های بینی است افرادی که دارای تیغه انحراف بینی هستند،معمولا درتیغه بین بینی – استخوان و غضروفی که حفره بینی را به دو قسمت تقسیم می کند به صورت قابل ملاحظه ای از مرکز به طرفی منحرف شده است و باعث سختی تنفس می شود.

 تحقیقات نشان می دهد که اغلب  مردم به طور نامعلومی، دچار ناهماهنگی در کانال های بینی خود شده اند.

 

جراحی بینی انحرافی

جراحی انحراف بینی چیست

افرادی که دارای بینی انحرافی هستند معمولاتیغه اصلی ،بینی آنها به دو قسمت مساوی تقسیم نشده است به همین دلیل مجاری تنفسی به اندازه مساوی راه عبوری برای هوا  ندارند.و زمانی که شما  بینی خود  را از پایین نگاه می کنید متوجه مسدود بودن سوراخ های بینی خواهید شد.

در جراحی بینی انحرافی تیغه بینی اصلاح می شود و تمامی تکنیک ها در راستای یکسان شدن مجاری تنفسی اعمال می شود که در این صورت به هیچ عنوان در شکل ظاهری بینی تغییری ایجاد نمی شود در صورتی که بینی دارای اشکالات ظاهری باشد با تمایل بیمار جراحی زیبایی بینی  نیزبه صورت همزمان برای شما انجام می گیرد .

علائم انحراف تیغه بینی

شایعترین علامت انحراف تیغه بینی  در افراد گرفتگی بینی است،  بیشترافرادی که انحراف بینی دارند در یک طرف بینی یا دو طرف بینی، خود دچار مشکل تنفسی خواهند شد.  همچنین وجود عفونتهای سینوسی به طور مکرر می تواند یکی دیگر ازنشانه های  انحراف تیغه بینی باشد. به طور کلی ممکن است فردی که انحراف تیغه بینی داشته باشد علائمی مانند خونریزی بینی ،

درد صورت، سردرد، آبریزش بینی نیز داشته باشد.تنفس با صدای بلند و خروپف در طول خواب نیز از دیگر علائم انحراف بینی است.

جراحی بینی انحرافی و علائم

 نحوه انجام جراحی انحراف تیغه بینی

در طی  جراحی انحراف بینی یک جراح معمولا  از داخل بینی  کار می کند، برای این کار جراح برش کوچکی را در تیغه بینی فرد ایجاد می کند تا بدین وسیله استخوان یا غضروف اضافی بینی  را حذف کند ، گاهی اوقات در جراحی بینی انحرافی در صورت تمایل فرد جراحی زیبایی نیز برای فرد انجام می شود تا ظاهر بینی  فرد بهبود یابد.

جراحی بینی انحرافی معمولا برای تعمیر تیغه بینی  بیشتر به صورت سرپایی تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می شود و بسته به میزان کار انجام شده حدود یک تا یک و نیم ساعت  زمان لازم است بتوانید بعد از سه تا چهار ساعت از عمل به خانه خود بروید.

چه نکاتی در مورد جراحی بینی انحرافی  باید بدانید

عمل جراحی بینی انحرافی با بیهوشی عمومی معمولا انجام می شودو طول مدت زمان جراحی بینی انحرافی بستگی به شدت انحراف بینی دارد

بیماران ن چند ساعت بعد از جراحی از کلینیک مرخص می شوند . اغلب پس از جراحی بینی، از پانسمان داخل بینی که بیشتر به صورت یک گاز آغشته به پماد آنتی بیوتیکی (تامپون) است، استفاده می شود. تامپون بعد از گذشت چند روز از جراحی بینی انحرافی برداشته میشود.

 

جراحی بینی انحرافی

گاهی برای این که تیغه اصلاح شده توسط پزشک در همان وضعیت قبل ثایت بماند پزشک از ، قطعاتی پلاستیکی در داخل بینی استفاده می کند که چند هفته بعد از جراحی از بینی فرد خارج می شود.

البته به تازگی روش جدید ی به وجود امده است که  پزشکان از پانسمان ها قابل جذب برای این کار استفاده می کنند  ، اما این نوع پانسمان ها گران است و به صورت گسترده در تمام مراکز درمانی استفاده نمی شود.بیماران ممکن است پس از  جراحی بینی انحرافی، دچار تورم خفیفی شوند که طبیعی است و به مرور از بین می رود.

مزایای جراحی بینی انحرافی چیست

افرادی که نیاز به جراحی بینی انحرافی هستند اغلب دچار ناهماهنگی درکانال های بینی خود هستند. سختی تنفس یکی از بارز ترین مشکلات انحراف بینی است، با انجام جراحی بینی انحرافی  تمامی مشکلات تنفسی  فرد به سرعت بر طرف خواهد شد تا شخص بتواند در ادامه زندگی خود به راحتی تنفس کند. مهمترین مزایای این روش در این است که

– نفس تنگی فرد بهبود می یابد.

-خونریزی بینی با این روش  از بین می رود

-عفونت های ناحیه گوش با این روش بهبود می یابد

-از بین رفتن تنفس صدا دار

-رفع خروپف موقع خواب

آیا جراحی بینی  انحرافی خطرناک است ؟

در جراحی بینی انحرافی هیچ خطری بیمار را تهدید نمی کند.تنها مشکل احتمالی در جراحی بینی  بیهوشی فرد  است و در صورتی که بیهوشی توسط متخصص بیهوشی برای فرد  انجام بگیرد خطری بیمار را تهدید نخواهد کرد.همچنین در بعضی از افراد جراحی انحراف بینی به صورت نیمه بیهوشی انجام می گیرد.

 

جراحی بینی انحرافی چیست

 

سن مناسب جراحی بینی انحرافی

در صورتی که بینی شما دچار مشکل حادی نشده باشد بهتر است بعد از کامل شدن رشد استخوان و غضروف های بینی این جراحی انجام بگیرد.

مراقبت های  لازم بعد از جراحی بینی انحرافی چیست

-به مدت یک هفته، در هنگام خواب از دو بالشت استفاده کنید.

-به مدت سه روز پس از جراحی بینی از کیسه یخ بر روی بینی خود استفاده کنید.

-استفاده از کمپرس یخ موجب کاهش ورم و تورم بینی فرد می شود.

-در صورت تجویز دارو تا آخر از این داروها  استفاده کنید.

 به هیچ عنوان نمی توانید در این دوران از الکل، دخانیات، سیگار استفاده کنید.مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی به روند بهبودی بعد از جراحی کمک بسیاری می کند

آیا انحراف بینی بعد از جراحی قابل بازگشت است ؟

در واقع جراحی بینی انحرافی بیشتر به میزان مشکلات بینی فرد بستگی دارد .تکنیک استفاده شده برای بازسازی ساختار تیغه بینی می تواند در این امر تاثیر گذار باشد .جراح بینی متبحر و با تجربه می تواند این احتمال را به حداقل برساند و نتیجه جراحی را به گونه ایی رقم بزند که باعث رضایت صد در صدی بیمار شود.

جراحی بینی انحرافی

دلایل ایجاد انحراف بینی در افراد چیست

انحراف بینی در بیشتر افراد به دلیل  عوامل ارثی و همچنین ژنتیکی ایجاد می شود . گاهی اوقات به دلیلی اختلالات ژنتیکی بینی به صورت نا متقارن رشد می کند و در این اختلال چون بین تیغه ،پوست و غضروف هماهنگی لازم برقرار نشده است تیغه دچار انحراف خواهد شد.

افرادی که دارای بیماری شکاف کام هستند در اکثر موارد دچار انحراف بینی نیز می باشند و مشکلات تنفسی آنها را آزار می دهد. جراحی بینی به منظور برطرف کردن انحراف بینی می تواند همزمان با جراحی شکاف کام انجام بگیرد.

ضربه های وارد شده به بینی  نیز نقش مهمی در ایجاد انحراف بینی در افراد دارد .به خصوص زمانی که آسیب های وارد شده در زمان رشد کودک و یا حین تولد او باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *